čtvrtek 4. srpna 2011

Krátká žurnalistická pohádka číslo dvě

Za pár minut půl osmé. Na čtyřiadvacítce se loučí z nově objevené jeskyně Karel Rožánek se svým stand-upem a divák se vrací zpět do studia. Iveta Toušlová přihazuje poslední novinku o tom, že reklama na veřejnoprávní televizi se omezí jen na dva kanály. A Zprávy končí.
Začátek jste neviděli, stránky deníku na internetu jste prolétly jen zběžně, regionální Deník vám moc přehledné dění předešlého dne nedá a z MF Dnes jste viděli jen titulku s červeně podtrženým "abysme". A tak, abyste náhodou přece jen o něco nepřišli, připojujete se k dalším sto tisícovkám diváků a přepínáte na Televizní noviny.
Afektovaně dramatický výraz Lucie Borhyové informuje o lokálních povodních na střední Moravě. Zrovna tohle vám neuniklo, protože zatopený dům ve Všechovicích nakonec putoval na titulku místo vaší dokonalé fotky zmrzačeného motáka lužního a jeho ošetřovatelky.
Z kuchyně se ozývá mužský hlas, který vám oznamuje, že za chvíli je přece sport a že původní čtyřiadvacítka by televizní obrazovce slušela mnohem víc. Nereagujete, přichází totiž šok. Včera v Brně někdo zavraždil Simonu Monyovou.
Brněnská policejní mluvčí potvrzuje smrt čtyřiačtyřicetileté ženy, objevuje se záběř oranžové fasády neznámého domu v brněnských Obřanech a v pozadí tiše vyhrává příhodně dramatická hudba. Následuje slideshow několika autorčiných fotek, záběry z nováckého pořadu Mistr GS, kousek spisovatelčina autorského čtení. Mezi jednotlivými záběry se objevuje i jakýsi přítel z Prahy, který se nezdráhá otevřeně popisovat spisovatelčiny složité rodinné vztahy. Následuje další dramatický záběr: na displeji kresleného telefonu se písmeno po písmeni píše zpráva, kterou Monyová napsala zmíněnému příteli. A do všeho pořád ta nechutná hudba.
Když už člověk nemohl mít důstojnou smrt, mohl by o ní mít aspoň důstojnou reportáž, milá Novo. A vy, pane příteli, jehož jméno jsem raději znechuceně zapomněla, jste si doufám užil své dva vstupy slávy v hlavním vysílacím čase na nejsledovanějším televizní kanále v zemi!
Tentokrát se mužský hlas ozývá z větší blízkosti a s větší intenzitou. Uvolňujete místo před televizí i ovladač. Znechuceně odcházíte.

2 komentáře:

  1. Báro! PROSÍM! Jestli budu jednoho dne slavná, bohatá, šťastná etc., ale nějakou náhodou umřu, PROSÍM, nedopusť, aby o mně nova natočila reportáž!!!... Děkuji.:DDD

    OdpovědětVymazat
  2. Martino?
    Jestli budeš slavná, bohatá a šťastná a já ne, tak se osobně postarám o to, aby zpráva o tvé NÁHODNÉ smrti byla hned první a osobně jim nadiktuju všechny esemesky, které jsi mi kdy poslala. :-P

    Jestli pisatelka není Martina P., tak se omlouvám a prosím o podpis. A to příště i v přípaě, že se o Martinu P. jedná. Děkuji, děkuji, děkuji :)

    OdpovědětVymazat

Děkuji za přídání komentáře. :)